Exkurze do Temelína

V pátek 25. října 2013 jsme společně se žáky 4. – 9. ročníku vyrazili za poznáním jaderné energie v rámci udržitelnosti projektu „Do budoucna s kvalitnější výukou na ZŠ Oloví“. Při realizaci tohoto projektu jsme v předloňském roce navštívili větrné elektrárny, vodní a tepelnou elektrárnu, do seznamu všech nám chyběla už jen ta jaderná. A tam jsme se vypravili právě letos.Naše cesta mířila do jaderné elektrárny Temelín, kde pro nás zaměstnanci informačního centra připravili zajímavou přednášku, žáci mohli sledovat, jak funguje jaderná elektrárna, k jakým reakcím dochází při štěpení jádra, o tom všem se žáci dozvěděli z 3D filmu, který byl velmi vhodným zpestřením tohoto učiva, žáci byli nadšeni. Na vlastní oči se v mlžné komoře mohli podívat, jak je naše okolí prošpikováno částicemi přírodního ionizujícího záření. V závěru návštěvy elektrárny si žáci prošli rozsáhlou expozicí modelů jaderné energetiky i samotné temelínské elektrárny, mohli si vyzkoušet, jak by reagoval jaderný reaktor při přetížení. Abychom uspokojili i humanitně založené žáky, navštívili jsme i nedaleký státní zámek Hluboká, národní kulturní památku, jeden z nejhezčích zámků ČR. Novogoticky upravený zámek a jeho zámecký areál v nás zanechal příjemné dojmy a nezapomenutelné zážitky.

kolážkolážVíce fotografií můžete zhlédnout na olovizs.rajce.idnes.cz